Güzellik ve Kuaför Salonu

Soğuksu Mh. Toroslar Cd.

No: 54A - ANTALYA

Lazer Epilasyon

IPL ile Lazer Epilasyon

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı ve en sağlıklı yolu, IPL ile epilasyondur. Işık kaynaklı kalıcı IPL epilasyon için kullanılan prensip, atımlı ışık aracılığıyla cilde nüfuz etme özelliği olan bir ışık yollamaktır. Bu ışık kılların kökünde bulunan melanin tarafından emilecek ve ısıya dönüştürüp, kıl köklerinin geri dönüşümsüz olarak tahribatını sağlayacaktır. Kılların temizlenmesine yönelik IPL (Intense Pulsed light) uygulama yöntemi, lazerlerinde içinde bulunduğu diğer yöntemler arasında giderek daha da yer edinmektedir. Nedeni ise, IPL epilasyon yönteminin farklı deri ve kıl tiplerine yönelik çok yönlülüğü, güvenirliği ve kullanım kolaylığıdır.Değişik lazerlerin ve IPL sistemlerinin uzun vadede epilasyonu sağladığı gösterilmiştir. Ancak tüm koyu deri fenotipleri ve açık renkli kıllar sorun oluşturmaya devam etmektedir. 6 cilt tipi ve 5 kıl tipine uygulanabilen IPL sarı ve beyaz tüyler üzerinde de kalıcı epilasyon sağlar. IPL epilasyon radyo frekans (RF) ve düşük seviyeli optik enerji kombinasyonu olan tüm deri tipleri için, açık renkli kıllar da dahil olmak üzere etkili ve güvenli bir epilasyon sağlayabilir.

IPL teknolojisiyle tüyler nasıl alınır?

Yüksek enerjili flaş lambası, gelişme aşamasındaki (anajen faz) tüylerin köklerine giden damarların seçilerek faaliyetlerini durduran, çeşitli dalga boylarına sahip kısa ve yoğun ışık empulsiyonları oluşturur. IPL ışık kaynağının geniş spektrumu (500 ila 1200nm arasındaki) özel filtrelerden geçirilerek, kişinin cilt tipi (açık tenliden esmer tenliye kadar) ve saç rengine (beyaz, gri, sarışından esmere kadar) adapte edilir. Flaş lambasının ışığı iyi soğutulmuş bir “El aparatı” üzerinden, zarar vermeden deriye girer. Bu sırada, ön görülen deri bölgesi düz bir kareye benzer şekilde kademe kademe uygulamaya tabi tutulur, yani tek tek tüylerin alınması yerine tüm yüzey işleme tabi tutulur. Vücudun çeşitli bölgelerine bağlı olarak tüylerin sadece yaklaşık % 30’u anagen fazda olduğu için, 3 ila 6 tedavilik bir süreçten sonra başarı elde edilir. Diğer aşamalardaki tüylerde, eski tüy kökünün ucu önceden yerine yerleşmiştir ve bu nedenle yüksek enerjili flaş ışığından zarar görmez.

Neden birden fazla seans gerekir?

Uygulama sırasında büyüme aşamasında olan tüyler, uygulamayı takip eden 3-20 gün içinde dökülmeye başlar. Sadece aktif olan tüyler (anajen faz) sürekli tüy alma işlemine tepki verdiği için, doğal olarak birden çok seans gereklidir. Seansların adedi vücut bölgesine, tüylenmenin yoğunluğuna, tüy köklerinin rengine ve derinliğine bağlıdır ve genel olarak 6 ila 8 seansta başarılı sonuçlar elde edilir. Vücudumuzdaki kılların tamamen yok edilmesi için kılın yapısını ve büyüme dönemlerini çok iyi bilmek gerekir: Kıl büyürken 3 aşamadan geçer.

 • Anajen: Folikülün dibinde yeniden yapılanmadaki aktif dönemdir. Kılın en sağlıklı ve hızlı büyüdüğü evredir. Kıl, köküne tam olarak bağlıdır. Epilasyon yapılırken, kıl tamamen ortadan kalkar. Kılların %80'i telojen evresini yaşarken, %20-30 anajen veya katajen dönemdedir.
 • Katajen: Anojen dönemden sonra gelen kıl gelişimin yavaşladığı evredir. Kıl kökü ile folikül bağlantısı zayıf olduğundan kılda büyüme durmuştur. Bu dönem ortalama 2-3 hafta sürer.
 • Telojen: Kılların ürediği keselerde tüm faaliyetin durduğu dönemdir ve katojenden sonra gelir. Kıl bu evrede dinlenmeye çekilmiştir.Bu dönem 2-4 ay sürer. Üretim yeniden başlayınca yeni kıl eskiyi atar.  

Her bir IPL epilasyon uygulamasının süresi ne kadardır?

Her bir atım, 7,5 cm² deri alanını kapsar, bu alan etkililik ve pratik sorunlar bakımından dengeyi sağlamak açısından optimal düzeyde bir alandır. Her 2 saniyede bir yeni bir atış yapılabilir. Böylece, bir bıyık alanı 30 saniyeden az zaman alırken, erkek sırt ya da kadın bacağı 30 dakikadan 1 saate kadar değişen zamanlarda tamamlanabilir.

IPL epilasyon uygulaması sırasında ve sonrasında acı hisseder miyim?

IPL epilasyon uygulaması herhangi bir anestezi gerektirmemektedir ve birçok insan, duyduğu hissi “bir lastik bandın cilde çarpması gibi tarif eder. Bu hafif rahatsızlık ve çok az acı hissettirebilir.

Hangi bölgeler IPL epilasyon tedavisi için uygundur?

Vücudumuzun her bölgesindeki istenmeyen tüylere IPL epilasyon tedavisi yapılabilir.

IPL epilasyon sonrası nelere dikkat edilmelidir?

IPL epilasyon uygulaması genellikle günlük yaşantınızı ve aktivitelerinizi etkilemez.IPL epilasyon sonunda cildin suyla temasında, makyaj ve kozmetik malzemesi kullanımında hiç bir sakınca yoktur.Uygulamayı takip eden bir kaç gün cilde daha hassas davranmakta fayda vardır.Aşırı sıcak banyo, lifle sürtme uygulamasından kaçınılmalıdır. Uygulamanın sonrasındaki iki gün aşırı egzersizden de kaçınılmalıdır, aşırı terleme kızarıklık yapabilir.IPL epilasyon uygulamasını takiben 1 hafta boyunca güneşle direkt temas ve solaryumdan kaçınılmalıdır. Yüksek faktörlü  ve yağ içermeyen güneş koruyucular kullanılmalıdır (en az 30 SPF).

IPL epilasyonun deriye bir zararı var mıdır?

IPL Xenon ışık sistemi deri yüzeyinde sadece kılı ve kıl kökünü yakıp deriyi yakmayacak kadar seçici davranmaktadır. Ayrıca ışın demetleri derinin en fazla 2-3mm altını hedef aldığından iç kısımdaki dokulara hiçbir zararı yoktur.

IPL epilasyonun kanser riski var mıdır?

IPL ışını radyoaktif madde taşımaz, dolayısıyla kanserojen değildir.

IPL epilasyonun enfeksiyon riski var mıdır?

IPL epilasyon esnasında cilt altına birebir inilmediği için enfeksiyon kesinlikle oluşmaz.

Yaz aylarında IPL epilasyon yapılabilir mi?

Koyu ten rengine sahip kişilerde uygulamanın etkisi azalabileceğinden epilasyondan önce güneşte bronzlaşmak ve solaryuma girmek uygun değildir.

IPL epilasyon hangi durumlarda uygulanmaz?

 • Kanser ( Özellikle Cilt Kanseri )
 • Gebelik
 • Kontrol altına alınamayan diabetes mellitus. ( Şeker Hastalığı )
 • Epilepsi ( Sara )
 • Keloid ( Skar ) Hikayesi
 • Tedavi bölgesinde aktif herpes simpleks ( uçuk ) enfeksiyonu.
 • Son 6 ay içinde Roaccutane kullanmış olma.

Kalın tüylere IPL epilasyondan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Epilasyondan 1 ay öncesine kadar tüy sarartıcı preparatları kullanmamak
 • 15 günden daha yakın bir sürede ağda veya  cımbız benzeri kılları kökünden alma işlemlerini uygulamamak 
 • Son 3-4 haftada güneşe veya solaryuma maruz kalmamak

İnce tüylere IPL epilasyondan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Jilet veya tüy dökücü krem uygulamamak
 •  Son 3-4 haftada güneşe veya solaryuma maruz kalmamak
 • Tüylenme yoğunsa sir ağda, tek tük ise cımbız tercih edilmelidir.

IPL epilasyon uygulamasının yan etkileri nelerdir?

Uygulama bölgelerinde hafif kızarıklık olabilir fakat 24 saat içinde genellikle kaybolur. Çok nadiren kızarıklık daha uzun sürebilir veya ciltte hafif kabarcıklar oluşabilir. Bunlar da yine birkaç gün içinde kaybolur.

IPL epilasyon uygulaması sağlık açısından güvenli midir?

IPL epilasyon sisteminden çıkan ışığın vücuda zararı yoktur. Sadece koruyucu gözlük takılması yeterlidir.

IPL epilasyon tedavisinin sonuçları kalıcı mıdır?

IPL sistemleri ile yapılan tüylerin yok edilmesi uygulamasının sonuçları %80-90 oranında kalıcıdır. %10-20 hastada tedavi bittikten bir süre sonra tekrar seyrek olarak tüyler çıkabilir. Bu yeni çıkan tüylere de 1-2 seans uygulama gerekebilir. Ayrıca hormon bozukluğu tedavisi için verilen ilaçların düzenli kullanılmaması da tedavi sonrası yeni tüylerin çıkmasına yol açabilir.

IPL teknolojisinin alışılmış lazer terapisinden farkı nedir?

IPL epilasyon tekniği ise, lazer teknolojisinin sürekli olarak gelişmesi ile ortaya çıkmıştır. Yüksek enerjili empülsiyona sahip bir flaş ışığı elde etmek için burada da lazerle bağlantılı bir ışık demeti kullanılır.Alışılmış lazer ışığının aksine IPL epilasyon teknolojisi kişiye özel deri özelliklerini algılayabilir ve bu nedenle çok daha az yan etkiye sahiptir. Özel etki mekanizması sayesinde (deri üzerinden de tüy köküne doğru) lazerli epilasyonun aksine (sadece tüyün üzerinden tüy köküne) her türlü tüy ve deri tiplerine tedavi uygulanabilir.  Lazer epilasyon tedavisinde en önemli başarılar açık tenli ve koyu renkli tüylenmesi olan kişilerde alınmaktadır. Aksi durumlarda lazer epilasyon halen çok iyi sonuçlar vermemekte ve bu konudaki çalışmalar devam etmektedir.

Bilgi ve randevu için bizi arayınız 0 (242) 237 21 13

İletişim